Koniec testów na szympansach

chimpanzee-871296_1920

W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie!

Ponad sto lat trwały w Stanach zjednoczonych niezmiernie inwazyjne testy na szympansach. Wszystkie one zostaną oficjalnie zakończone w przeciągu tygodnia. David Grimm, piszący na co dzień w magazynie naukowym Science,  donosi, że żaden z badaczy nie wnioskował o uzyskanie pozwolenia na przeprowadzanie dodatkowych eksperymentów na szympansach w Stanach Zjednoczonych. Wnioski takie miałyby być wysyłane do Służby Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych.  Wymóg uzyskania takiego pozwolenia w celu przeprowadzenia jakichkolwiek eksperymentów będzie odtąd obowiązkiem prawnym, ponieważ wszystkie szympansy, zarówno żyjące w niewoli, jak i na wolności, zostaną zaklasyfikowane jako „zagrożone wyginięciem” 14 września tego roku. Ostateczny termin ubiegania się o pozwolenie na eksperymenty minął, można więc oficjalnie stwierdzić, że era niekontrolowanych, inwazyjnych eksperymentów na szympansach dobiegła końca.

clinic-doctor-health-hospital

Kilka tygodni temu, amerykańska Służba Połowu i Dzikiej Przyrody ogłosiła, że uhonoruje petycję wystosowaną przez Humane Society of United States (petycję te wsparło wiele innych organizacji, w tym Instytut Jane Goodall). Petycja ta miała na celu wywarcie wpływu na instytucje zajmujące się testami na szympansach i przekonanie ich do zakończenia tego procederu, szczególnie w odniesieniu do bardzo wątpliwego podziału w świetle prawa, wedle którego istniały prawa chroniące szympansy żyjące na wolności, nie obejmując jednocześnie ochroną zwierząt żyjących w laboratoriach, na których przeprowadzane były testy. Nie obejmowały one także handlu egotycznymi zwięrzetami oraz innych sposobów wykorzystywania naszych najbliższych żyjących krewnych. Podczas ogłaszania nowego prawa, Służba Połowu i Dzikiej Przyrody zwróciła uwagę, iż powstanie tej luki legislacyjnej było „błędem”, który „dawał przyzwolenie kulturze traktującej te zwierzęta jak towar”.

Od 14 września do nielegalnych czynności będzie należało: przejęcie szympansa żyjącego w niewoli, w tym wykonanie każdej czynności zadającej mu cierpienie (w tym inwazyjne badania biomedyczne lub maltretujące treningi małp). Nielegalne będzie również sprzedawanie szympansów jako zwierząt domowych i transportowanie ich międzystanową komunikacją komercyjną. Każde laboratorium, menażeria lub handlarz zwierzętami egzotycznymi, który będzie szukał pozwolenia na wykonywanie tego typu czynności, będzie najpierw musiał ubiegać się o pozwolenie u Służby (opinia publiczna będzie jednak miała możliwość głosowania przeciw przyznaniu takiego prawa). Zezwolenia Ustawy o Gatunkach Zagrożonych mogą być jednak wydawane jedynie wobec czynności, które faktycznie zwiększają przetrwanie gatunków na wolności. Prawdopodobnie więc ustanowienie tej zasady zakończy wstydliwą erę wykorzystywania, która trwała ponad sto lat.

common-chimpanzee-842451_1280

Pomoc nadejdzie dla około 745 szympansów, żyjących obecnie w pięciu amerykańskich laboratoriach i kilku zoo. W tym momencie zadanie, które czeka ich opiekunów, to przewiezienie setek tych małp z miejsc ich uwięzienia do sanktuariów, gdzie będą miały nie tylko więcej miejsca, ale również możliwość przebywania w grupach, co jest bardzo ważne dla ich zdrowia psychicznego.

Ta akcja Służby Połowu i Dzikiej Przyrody poskutkowała wielkim poruszeniem Narodowego Instytutu Zdrowia i jego dyrektora, dr. Francisa Collina, który w 2013 roku ogłosił, że jego zakład odeśle na emeryturę około 300 szympansów, wcześniej będących własnością rządu federalnego. Organizacja Humane Society spędziła wiele lat, przewodząc kampaniom, których cele w najbliższym czasie staną się rzeczywistością. Były to, między innymi: śledztwo pod przykryciem w największym laboratorium zajmującym się badaniami na szympansach, złożenie petycji, mającej na celu zdelegalizowanie bezprawnych czynności prowadzących do rozmnażania małp w tym ośrodku, wykonywanie działań ubezpieczających doprowadzenie zmiany w prawie do końca i wywieranie presji na Narodowy Instytut Zdrowia, aby odesłał na emeryturę wszystkie szympansy, będące dotychczas własnością laboratoriów federalnych. Wielu innych, między innymi były gubernator Bill Richardson, senator Tom Udall, były senator Tom Harkin i poseł Fred Upton, mieli duży wpływ na taki obrót sprawy.

Organizacja Humane Society , wraz z innymi, kontynuuje pracę na rzecz szympansów, zbierając datki na budowę sanktuarium, zbierając podpisy pod petycjami wywierającym naciski na przyjęcie wyższych standardów dotyczących dobrostanu psychicznego naczelnych w niewoli przez Ministerstwo Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie pracują oni nad programem ochrony sześćdziesięciu szympansów, porzuconych przez nowojorskie Centrum Krwi po dziesięcioleciach badań w Liberii.

Źródła:

  1. Science Mag
  2. Human Sociaty
  3. Human Society
  4. Human Society
  5. Human Society

Wiktoria Tomzik

/ /